Gyakori kérdések

Meddig él?

A háziasított sünök élettartamát számos tényező befolyásolja.
Átlagosan 3-6 évet él megfelelő tartási körülmények között.

Nappali vagy éjszakai állat a törpesün?
A sün éjszakai állat!
Ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni mind a kisállat lakhelyének elhelyezésekor (ne zavarjon minket és mi se zavarjuk őt) mind pedig a vele való foglalkozás időpontjával kapcsolatban is.
Fiú vagy Lány süni válasszak?
Sok állatfajról tudjuk, hogy a hímek agresszívabbak, és a szaguk is erősebb a nőstényeknél, így többen automatikusan inkább lány sünt tartanának.
Pedig a hím és nőstény sün között nincs különbség.
Azaz a hím sünök nem barátságtalanabbak és nem is agresszívabbak a nőstényeknél.
Sőt, arról is megnyugtathatunk mindenkit, hogy a hím sün még csak nem is szagosabb és nem nő nagyobbra, mint a nőstény.
A hím és a nőstény sün tartása teljesen ugyanazokat a dolgokat követeli meg a gazditól, egyikük sem jár valamilyen előnnyel vagy hátránnyal.
Így ha mindössze egy egyedi személyiségű, érdekes és szeretni való kis háziállatra vágyunk, akkor a sün neme lényegtelen szempont a kiválasztásakor.
Egy sün vagy két sün?
A sünök magányos állatok, így nagyon jól érzik magukat egyedül.
Nem is javasolt együtt tartani őket, főleg nem egy párt.
Ha egy fiút és egy lányt együtt tartanánk, akkor túl gyakran lenne szaporulat, és azt az anya nagyon rosszul viselné, fel se tudná nevelni a kicsiket.
Ha mindenképp együtt akarnánk tartani sünöket, akkor a lányok azok, akik az esetek többségében jól kijönnek egymással, főleg, ha hasonló korban vannak.
A fiúk területvédők, ha két fiú kerül egymás közelébe, annak csúnya harc a vége és súlyos sebeket okozhatnak egymásnak.
Terjeszt betegséget?
Sokakban felmerül a kérdés, hogy a sün terjeszt-e betegségeket.
A tenyészetben született sünök természetesen nem terjesztenek semmit, ellenben a kint élő keleti sünökkel szemben.
Ők sok esetben bolhásak és nem tudni mit hordoznak.
Ezért sem javasoljuk, hogy ha van egy befogadott keleti sünöd, akkor azt a lakásba bevidd vagy a törpesün közelébe.
Kell neki oltás?
Nem. A süniknek nincs szükségük oltásra.
Kell őket féregteleníteni? Hogyan?
A sünöket érdemes 3-4 havonta megelőzésképp féregteleníteni.
Erre kiváló a Stronghold (15mg) féregtelenítő, melyből egy cseppet csepegtessünk a tüskéi közé a bőrére vagy a fején a választék közé a legegyszerűbb és máris védve van.
Hol lakik a törpesün?
A sün szempontjából a legjobb választás lehet egy nagy nyúlketrec, illetve egy vivárium (sünbútor).
Sok fajta lehetőség közül választhatunk, de bármelyik mellett is döntünk, érdemes figyelembe venni néhány főbb szempontot.
A legfontosabb, hogy a sün helye megfelelő méretű legyen, és semmiképpen se válasszunk olyat, amelyiknek az alja rácsos.
Elég nagyméretűnek kell lennie ahhoz, hogy elég mozgásteret biztosítson a sün számára, min. 0,5 négyzetméter (pl. 100 cm x 50 cm) alapterületet jelent, de természetesen minél több helye van kedvencünknek, annál boldogabb.
A lakhely kiválasztásakor érdemes még figyelembe venni a megfelelő szellőzés szempontjait, illetve azt, hogy elég nyitott legyen ahhoz is, hogy elegendő fény jusson be kedvencünkhöz.
Mi a viváriumot ajánljuk, mert jobban tartja a hőt, illetve a ki- és bemenő hangokat is jobban szűri.
Ha a törpesünöm folyton mászik a ketrecen. Miért lehet?
Ez azért lehet, mert kis korban, és amíg még nincs futókereke, sok törpesün mászik a ketrec rácsaira unatkozik és a fölös energiáit le akarja valahogy vezetni.
Önmagában attól, hogy lehuppan 30 cm magasságból, nem lesz baja, a tüske jól tompítja az esést.
Viszont sajnos az évek alatt jó pár balesetről olvastam, amikor a sünnek a sarokba beszorult a lába és amputálni kellett, a sün feje beszorult a rácsok közé és megfulladt, vagy kiszökött a rácsok között és a szekrényről leesve vagy a radiátor mögé szorulva pusztult el. Igen, 6-8 hetes korban még sok sünbaba kifér a rácsok között!
Tehát: átmenetileg zárd le a ketrec alsó rácsait belülről kb. 15 cm magasságig kartonnal, széles ragasztószalaggal, fóliával, plexivel, bármivel.
A lényeg, hogy ne tudjon felkapaszkodni.
Nagyobb korában, ha már a futókeréken ki tudja élni a mozgásigényét, nem fog felmászni.
 
Mit adhatunk enni a sünnek?
Elsődleges eleségként száraz macska- vagy kutyatápot vegyünk, ami legyen prémium minőségű szervezete számára megfelelő.

Mi a legoptimálisabb elsödleges a sün számára?

Elsődleges eleségként a prémium 60-80% hústartalmú száraz felnőtt kisszemű macska- vagy kutyatáp. Ha hivatalos tenyészetből veszed, akkor 6-12 hetes kora között elegendő tápot kapsz a tenyésztőtől számára, majd ha látod, hogy elfogyóban van, érdemes fokozatosan átállni felnőtt kisszemű macska- vagy kutyatápra. Állatkereskedésben kapott süntápot kerüljük el messziről!
Mit adhatok enni a sünnek az eleség (magas minőségű prémium macska-kutyatáp) mellett?

A sünök alapvetően rovarevők, ezért az étrendjükben ajánlott, hogy szerepeljen valamilyen élőeleség. Ez lehet lisztkukac, gyászbogárlárva, tücsök, sáska, argentin csótány vagy más egyéb rovar, amelyek mind beszerezhetőek például a www.elesegallat.hu oldalon keresztül.
Kiegészítésként adhatunk sünnek főtt baromfi húst is (pl.: csirkenyakat vagy mellet), valamint halat főzve és kiszálkázva vagy szárított formában. További változatosságot jelenthet a tojás (főzve vagy rántottaként elkészítve), a főtt csirkemáj vagy szív feldarabolva. Fontos, hogy minden esetben fűszerek nélkül készítsük el, amit sünöknek adunk!

Milyem gyakran adjunk a sünnek lágy ennivalót?

Érdemes úgy kialakítani a sününk étrendjét, hogy az elsődleges száraz táp mellé hetente többször kapjon valamilyen kiegészítő ennivalót is.
Élőeleségből adhatunk a sünnek minden héten 2-3 alkalommal a fent felsorolt rovarokból egy bőségtálat, 1-1 db-ot mindenből. Minden más kiegészítő eleségből pedig heti 1-2 alkalommal.
Mit ne adjunk a sünnek?
A törpesün táplálásával kapcsolatban egy nagyon fontos dolgot mindig szem előtt kell tartani, mégpedig azt, hogy laktózérzékenyek. Ezért soha, semmilyen tejterméket nem szabad neki adni, hiszen el is pusztulhat tőle!
Amit még a tejtermékek mellett feltétlenül kerüljünk:
– savas gyümölcsök (narancs, citrom, lime, grapefruit, ananász, paradicsom, gránátalma stb.)
– szárított gyümölcsök (fulladást okozhatnak)
– csonthéjasok és magvak (szintén fulladás veszélye áll fenn)
– szőlő/mazsola (mérgező)
– avokádó (mérgező lehet)
– fűszeres ételek
– édes, cukros ételek (csoki, sütemény)
– zsíros húsok
– hagymafélék
Inni kell neki adni?
Bizony, feltétlenül! Mindennap cseréljük nála a vizet.
Kézhez szoktatás
Abban az esetben, ha a egy sün nagyon puffog, ha hozzányúlnak, a legrosszabb, amit tehetsz, hogy nem nyúlsz hozzá, nem foglalkozol vele. Minden nap érdemes kézbe venni, kézben, ölben tartani, hogy szokja a foglalkozást és érezze, hogy ettől nem esik bántódása. Ha hivatalos tenyésztőtől (Süntenyésztők és Sünbarátok Egyesületi tagjától) veszel sünt, akkor ez kevésbé lesz megterhelő.
Meg tudom tanítani a sünt, hogy egy helyre menjen elvégezni a dolgát?
A sünök egy részét rá lehet szoktatni arra, hogy egy bizonyos sarokba vagy a lakhelyen belül egy adott pontra végezzék a dolgukat. E célból tehetünk az egyik sarokba sarok wc-t (akár külön tálcán) és nagyszemű nem csomosodó macskaalmot kenderalommal vegyítve. A fapellet is jó megoldás, csak beszorulhat a lába.
Aki úgy rendezi be a sün lakhelyét, hogy wc-sarkot tesz be a sünnek, az kicsi kortól elkezdheti az alom használatára való szoktatást is. Ezt kétféleképpen tehetjük meg: ha találunk a faforgácsban (vagy amit alomnak használunk) kakit vagy pisis részeket, akkor azt tegyük át a wc-sarokba, így a sün ott fogja érezni a szagot, és legközelebb remélhetőleg oda fog menni. Illetve csinálhatjuk azt is, hogy amikor kint van velünk, vegyük ki a wc-jét is és amikor kakilni készülne (megemeli a farkincáját), akkor tegyük be a sünt gyorsan a wc-jébe és így hozzá lehetséges szoktatni ezekkel a módszerekkel.
Futókerékbe kakil
Sajnos a legtöbb sün hajlamos futás közben a futókerékbe piszkítani, ez ellen nem lehet mit tenni. A kereket érdemes minden nap elmosni nekik, hogy újra tiszta felületen tudjanak futni illetve olyan kereket érdemes venni, amit könnyen tisztán lehet tartani.
Mi a hibernáció?
A hibernáció az egyik alapvető probléma, ami veszélyeztetheti a törpesün életét. Azonban megfelelő odafigyeléssel és gondoskodással könnyedén megakadályozható a téli álomba szenderedés.
A törpesünt ajánlatos folyamatosan 23-26 C közötti hőmérsékleten tartani. A hibernáció jelei a következők: ha sününk passzívvá válik, elkezd nem enni, nem inni a szokásos módon, a hasa és a lábai hidegek vagy remeg, akkor valószínűleg hibernálódni kezdett. Abban az esetben, ha hibernációra gyanakszunk, tegyük a sünt egy meleg, puha plédbe vagy törölközőbe, helyezzük egy fűtőtest közelébe vagy melegítsük fel saját testhőnkkel az ölünkben tartva őt. De ha a huzatos az ablak, akkor inkább a testünk melegével melegítsük fel fokozatosan. Ezzel még jó kapcsolatot is lehet kialakítani a sünnel. Ezután néhány órával már minden rendben lesz, a sün pedig az addig megszokott módon fog viselkedni és reagálni mindenre. A lakhelyét helyezzük át melegebb helyre vagy pluszban melegítsük fel.
Törpesününk lakhelyének megfelelő hőmérsékleten tartásához a legjobb megoldás a kerámiaizzó és foglalat. Védőbúrával együtt lógassuk a sünlak egyik oldalára belülre, vagy helyezzük a ketrec tetejére. A kerámiaizzó erősségét a lakhely méretéhez és a környezet alaphőmérsékletéhez válasszuk. Ha nem vagyunk benne biztosak, milyen meleg van, akkor egy termosztáttal be tudjuk szabályozni a hőmérséklete. Ellentétben az infralámpával és a holdfénylámpával, a kerámiaizzó csak hőt termel, fényt nem bocsát ki. Nem ajánlatos világító hőforrást használnunk, mert a fény megzavarhatja sününk természetes környezeti szokásait, amely adott esetben akár egészségügyi problémákhoz is vezethet.
Hogyan védjük a sünt a hőségben?
Kánikulában nagyon fontos, hogy a törpesün lakóhelyét ne tegyük olyan helyre, ahol közvetlenül rásüt a nap. Emellett figyeljünk oda, hogy megfelelő legyen a szellőzés a sün lakhelyén belül. Abban az esetben, ha szellőztetéssel igyekszünk enyhíteni a melegen, akkor ügyeljünk, hogy a sün ne kerüljön huzatos helyre. Ha pedig ventilátorral próbáljuk a levegőt valamennyire lehűteni, azt úgy állítsuk be, hogy ne közvetlenül a sünre fújjon. Ha van légkondi, akkor 24 foknál lejjebb ne állítsuk be, mert a sünök nagyon érzékenyek a hőváltozásokra is.
A ketrecen vagy bútoron belülre közvetlenül inkább ne helyezzünk el semmilyen lehűtött, jéghideg dolgot. Annak érdekében, hogy a sün hűteni tudja magát, betehetünk hozzá egy csempekockát vagy kerámia lapot, amire ha kedve tartja rá tud feküdni, így hűtve a hasát. Esetleg mélyhűtőben lefagyaszthatunk egy műanyag palackot, benne vízzel, amit a sün lakhelyén kívülre helyezzünk el, így a sün maga tudja eldönteni, hogy a közelébe fekszik-e vagy sem.
Körömvágás
Pár havonta érdemes ellenőrizni a sünök körmét. Ha úgy látjuk, hogy sününk körmei hosszúra nőttek (gyakoribb, hogy a hátsó lábakon gyorsabban nő), akkor egy körömvágó csipesszel segítségével rövidebbre vághatjuk őket. Érdemes 2 havonta ránézni és szükség szerint egy kis pedikürt beiktatni:-) Vigyázzunk, hogy a rózsaszín részbe ne vágjunk bele, ha ez véletlenül megtörténik és a sün ujja vérezni kezd, akkor búzalisztbe kell tenni a lábát és utána Betadine kenőccsel kell bekenni vagy Octenisept spray-vel kell befújni.
Könnyebbé tehetjük mind a saját, mind pedig sününk dolgát, ha a körömvágást megelőzően adunk a sünnek egy melegebb (27-28˚C) vizű lábfürdőt. Így a körmök puhábbak lesznek, és egyszerűbb lesz levágni őket.
Az élőeleség tárolása
A lisztkukacokat valamilyen hűvösebb helyen érdemes tárolni (pl.: terasz, párkány, pince, hűtő), ebben az esetben lassabban bábozódnak be. Ha találunk a kukacok között bebábozódott példányokat, azt még nyugodtan odaadhatjuk a sünnek, de a bogarat már nem! (a lisztkukacokat érdemes zöldséggel, gyümölccsel is megetetni – így jóval táplálóbbak lesznek sününk számára, mivel a kisállat biztosan elfogyasztja őket, és velük együtt sok hasznos tápanyagot is visz a szervezetébe és nem kell külön zöldséggel és gyümölccsel etetni, mert amúgy sincsenek oda értük). További rovarokat mélyhűtőben lehet tárolni.
Vakarózás
Ha a törpesün időnként vakarózik, az normális dolog, ébredés után például szeretik átvakargatni a tüskéiket. Akkor van ok aggodalomra, ha hirtelen sokkal többet vakarózik, mint szokott, vagy ha tüsszög is mellé, esetleg a bőrén hámlás, pirosság, sebesedés látható. Ilyenkor elképzelhető allergia egy új fajta forgácsra, alomra, esetleg atka, vagy valami szennyeződés a forgácsban. Indokolt esetben keressük fel az állatorvost!
A sünöm megharapott. Miért csinálja ezt?
A törpesün nagyon ritkán harap, neki a tüskéje a fegyvere. A legtöbbször arról van szó, hogy meg akarja kóstolni az ujjadat/kezedet. Ennek az az oka, hogy ételszagot, erős illatot, krémet, parfümöt, stb. érez a kezeden és meg akarja kóstolni. Ha pl. a sün nyalogatja az ujjadat, szinte biztos, hogy utána meg is kóstolja. Ha minden ilyen tényezőt kiküszöböltél, de a sün mégis harap (pl. stresszes, mentett vagy kereskedésből származó törpesün), akkor ne tedd az ujjadat a szája közelébe. Ha harapáson éred, erősen fújj az orrára vagy koppints rá az ujjaddal.